maja 20, 2020

Moje ulubione książki psychologiczne

Dziś chciałabym się podzielić kilkoma tytułami książek, które miały duży wpływ na mój rozwój i zmieniłam dzięki nim podejście w wielu kwestiach. Miałam też okazję zaobserwować pozytywne skutki wykorzystywania wiedzy z tych książek w życiu. Bardzo lubię je sobie co jakiś czas odświeżać. To pozycje naukowe - poparte badaniami i z bibliografią, ale pisane są w miarę przystępnym językiem. Czasem mam wrażenie, że to tego typu książki psychologiczne powinny być szkolnymi lekturami - niektórzy ludzie nie będą mieli szansy nabyć takiej wiedzy w życiu, a powinni (nie tylko dla swojego dobra).


książki psychologiczne top"Inteligencja emocjonalna" Daniel Goleman (tutaj)Książki o emocjach mają specjalne miejsce na moim regale. Ale do tej chyba wracam najczęściej. Chyba właśnie od niej zaczęłam zgłębiać temat emocji. Wyjaśnia rolę układu limbicznego, a więc tłumaczy jak powstają emocje "od środka", opisuje różne niewłaściwe sposoby wychowawcze, które kształtują w nas od dziecka poprawne lub niepoprawne sposoby reagowania i radzenia sobie z emocjami. Opisuje też jak sobie radzić z negatywnymi stanami emocjonalnymi i obala mity na temat niektórych polecanych sposobów np. pozbywania się złości. Sama w sobie raczej nie będzie wystarczająca jeśli ktoś szuka bezpośredniego poradnika w celu zwiększenia własnej inteligencji emocjonalnej, ale myślę że jest podstawą - samo zrozumienie tematu, opisanie procesu i podane wskazówki są punktem wyjścia do pracy nad sobą. Będzie też bardzo pomocna chociażby dla rodziców - ponieważ dowiedzą się z niej jakie zachowania w procesie wychowawczym mogą sprawić, że dziecko zostanie wyposażone w niski bądź wysoki poziom inteligencji emocjonalnej i co mogą z tym zrobić. Jest napisana zrozumiałym językiem i pojawia się w niej coś, co zawsze umila mi czytanie - bezpośrednie przykłady, czyli kawałki wyciętych dyskusji i prawdziwe historyjki, które mają ułatwić zrozumienie tego jak działają emocje i jak braki w inteligencji emocjonalnej mogą doprowadzić do różnych przykrych sytuacji. Polecam wszystkim :D
"Nowa psychologia sukcesu" Carol Dweck (tutaj)

Nawet sobie nie zdajecie sprawy jak bardzo nie trawię internetowego coachingu. Mam do niego taką awersję, że nawet ćwiczenia na studiach nie zdołały mnie przekonać, że ma on jakąś wartość. Prawdę mówiąc zamówiłam tą książkę z polecenia i od samego początku tytuł budził moje podejrzenia. Obiecano mi co prawda, że w środku nie będzie bullshitu pod tytułem "Możesz wszystko, wyjdź ze strefy komfortu", ale zaczynałam ją mimo wszystko z pozycji obronnej. I skoro znalazła się w tym wpisie, to domyślacie się zapewne, że na szczęście moje obawy były niepotrzebne. Nie ma w niej ani grama coachingu, za to jest solidny motyw przewodni, który obalił moje dotychczasowe sposoby postrzegania tematu "osiągania rzeczy". Książka porusza głównie temat nieprawidłowego komplementowania (tu się można mocno zdziwić, bo komplement podany w zły sposób może bardziej zaszkodzić niż pomóc) - a więc nie jest jedynie poradnikiem "Jak być mądrym i bogatym szybko", ale podchodzi do tematu także od strony wychowania. Nie wciska kitu, że każdy może wszystko. Opiera się na założeniu, że istnieją 2 rodzaje nastawień - na rozwój i na trwałość. Myślę, że jest to bardzo wartościowa pozycja, która uczy i popiera badaniami to, że zmiana nastawienia na trwałość jest korzystna nie tylko dla osiągania sukcesów, ale także większego zadowolenia ze swojej pracy. Jest nastawiona na oddzielanie ludzi od procesu - tłumaczy dlaczego powinniśmy skupiać się na działaniu i jakości pracy, a nie na postrzeganiu sukcesu lub porażki przez pryzmat naszych wrodzonych cech. Czyta się bardzo szybko, a na końcu każdego rozdziału jest kilka ćwiczeń pomagających wprowadzić wiedzę w życie.
"W co grają ludzie" Eric Berne (tutaj)
To chyba najtrudniejsza pozycja z całej reszty, niektóre fragmenty były dość toporne do czytania, ale sam temat analizy transakcyjnej jest dla mnie strasznie ciekawy i ta książka wydaje mi się bardzo wartościowa pod tym względem. Wyjaśnia jakie pozy i role przybieramy w komunikacji z ludźmi oraz w co nieświadomie gramy. Zgłębienie tematu analizy transakcyjnej było dla mnie punktem wyjścia do pracy nad własną komunikacją. W ogóle uświadomiło mi to jak potężnym narzędziem zagłady (albo naprawy) jest sposób w jaki się porozumiewamy w relacjach i w jakie role wchodzimy. Temat na początku wydaje się skomplikowany, ale uważam, że warto mieć taką wiedzę."Siła nawyku" Charles Duhigg (tutaj)
To jest jedna z tych książek, której nie powinno się jedynie czytać, ale wykorzystywać podane w niej wskazówki w życiu. Tłumaczy, także z punktu funkcjonowania mózgu, jak to się dzieje, że wytwarzamy nawyki i dlaczego tak trudno je zmienić. Pokazuje, że same chęci nie wystarczą i wyjaśnia jak zaplanować wprowadzenie nawyku, który ma szansę pozostać z nami na dłużej. Każdy rozdział pisany jest w oparciu o przykłady oparte na faktach - pokazuje np. jak silny jest nawyk, który działa nawet w sposób nieuświadamiany (np. po uszkodzeniu obszarów w mózgu związanych z pamięcią). Planuję przeczytać ją jeszcze raz, pomimo lekkiego języka najtrudniej było mi wprowadzić w życie wskazówki własnie z tej książki, ponieważ ten temat naprawdę wymaga czegoś więcej niż dobrej chęci. "Kłamstwo i jego wykrywanie" Paul Ekman (tutaj)Pamiętam, że profesorek od logiki polecał nam ją na pierwszym roku. Zanim ją przeczytałam jedyna moja wiedza na temat kłamstwa dotyczyła tego, że przecież skrywane emocje przeciekają i to widać. Ale co jeśli kłamca nie przeżywa takich emocji jak wydaje nam się, że powinien? Książka trochę to zweryfikowała, bo to bardziej rozległy temat niż mi się wydawało. Oprócz kłamstwa jest tu też trochę wiedzy o emocjach i ekspresjach mimicznych. Polecanko :DPlanuję wkrótce jeszcze kilka wpisów, w których wyróżnię inne wartościowe książki o psychologii - miedzy innymi takie terapeutyczne z ćwiczeniami! Tymczasem odsyłam do starszych wpisów:

- Jak nie pocieszać ludzi?

- Sposoby na pozbycie się złości


W wpisie wykorzystałam linki afiliacyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger