kwietnia 14, 2020

Ćwiczenia rozwijające wyobraźnie - 10 dziwnych zadań z których najczęściej korzystam

Niedawno pojawić się wpis o tym jak poprawić pamięć i koncentrację. Dzisiaj post przydatny szczególnie dla ludzi, którzy chcą pracować twórczo - pisać teksty, opowiadania, tworzyć sztukę czy zakładać biznes, ponieważ łapiemy się za ćwiczenia rozwijające wyobraźnię. Mam kilka mniej i bardziej przetestowanych propozycji na ćwiczenia, które rozwijają kreatywność i pozwalają wychodzić poza schematy myślenia.

Sama bardzo często korzystam z nich przede wszystkim kiedy planuję wpisy na bloga albo nowe zdjęcia. Czasami możemy nieświadomie wymyślić coś oryginalnego poprzez tego typu eksperymenty myślowe, więc te ćwiczenia nie służą jedynie "profilaktycznie", ale mogą być wykorzystywane w sytuacji kiedy akurat próbujecie coś "urodzić", ale z kiepskim skutkiem.

Jeśli macie dzieci i chcecie się od nich na chwilę uwolnić, ale tak, żeby na tym korzystały, możecie zorganizować im te ćwiczenia w formie rozwijającej zabawy.

To zlepek ćwiczeń, które sobie wymyśliłam na podstawie poznanych wcześniej z różnych źródeł, takie ćwiczenia na kreatywność mają to do siebie, że można je po prostu zmodyfikować pod indywidualne potrzeby - jeśli mamy ćwiczyć wyobraźnię, to można wymyślić też inną formę ćwiczenia, ja podaje po prostu możliwe propozycje.


jak rozwijać wyobraźnię


Ćwiczenia na wyobraźnie 


Ćwiczenie 1 . Znajdź w internecie 10 najdziwniejszych dzieł sztuki i wyobraź sobie co widzi przedstawiony na nich obiekt.

Przykład - co może widzieć ten znerwicowany typ na obrazie Muncha "Krzyk"? Na co on patrzy w swoim namalowanym uniwersum? Jak mógłby wyglądać ten obraz, gdybyśmy "obrócili kamerę" na to co krzyczący ziomek ma przed sobą? Możemy to narysować.
Następnie możemy to rozwinąć - wyobrazić sobie co w tej chwili myśli, co się stało zanim został uchwycony w takiej scenie, co zrobi za chwile, itp.
Chyba nie muszę mówić, czemu zwykle ćwiczyłam to na obrazach Beksińskiego :D


Ćwiczenie 2. Znajdź w internecie kilka rysunków przedstawiających nieistniejące zwierzęta namalowane przez dzieci (chyba, że masz własne dzieci - wtedy zleć im wykonanie takich rysunków :D) i zastanów się jak może wyglądać pożywienie każdego z nich. Wyobrażaj sobie szczegóły, smak, zapach, fakturę. Nie musisz bazować na znanych ci już rodzajach pożywienia ziemskich zwierząt, to może być coś kompletnie nieoczywistego. 

To przykład, ale możecie to dowolnie zmodyfikować. Jak takie zwierze się rozmnaża? Jak wygląda jego naturalne środowisko?


Ćwiczenie 3. Wybierz 2 kompletnie nie związane ze sobą przedmioty, które znajdują się w twoim domu (każde z innego pomieszczenia). Następnie wypisz listę 20 podobieństw, które je łączą. Jeśli dasz radę, wypisz 50, czy nawet 100 podobieństw. 

Podobieństwa mogą być kompletnie absurdalne jak np. "oba przedmioty nie nadają się do kopania rowu", "są niejadalne" albo "mogą służyć za rozpałkę". To ćwiczenie poznałam kiedyś na warsztatach kreatywności na studiach i bardzo często wykorzystuję je na przykład w rozluźniających przerwach podczas lekcji z dzieciorami.


Ćwiczenie 4. Plamy, chmury, bazgroły, rozlany andrzejkowy wosk - wybierz, które z nich będzie bazą do ćwiczenia i znajdź 20 elementów, które w nich widzisz. 

Część z was pewnie kojarzy szukanie obiektów z chmur - ale chmury szybko się rozlewają i zmieniają kształt, więc łatwiej znaleźć w nich nowe rzeczy. Dlatego warto utrudnić sobie zadanie i bazować na przykład na plamach czy kleksach farby, które wcześniej sobie przygotujemy. Trudniej jest wyobrazić sobie zupełnie inny przedmiot z niezmieniającej się kompozycji, bo wymaga to od nas zmieniania perspektywy.


Ćwiczenie 5. Wymyśl dalsze losy bohatera swojej ulubionej książki/filmu. 

Może zakończenie ci się nie podoba i trzeba naprawić ten autorski burdel? To może być krótki opis, ale możesz iść krok dalej i stworzyć fanfic.


Ćwiczenie 6. Wybierz 1 zupełnie przypadkowy przedmiot, który widzisz w zasięgu swojego wzroku. Wyobraź sobie, że nim jesteś. Wczuj się w ten przedmiot i zastanów się co sądzisz o tym wszystkim wokół ciebie. 

Przykład: Postanawiasz, że będziesz widelcem. Czy lubisz jak ludzie wkładają cie sobie do ust? Wolisz jak je się tobą zimne czy ciepłe potrawy? Wolisz kąpać się w zlewie czy w zmywarce? Wolisz leżeć obok łyżek czy noży? Co cię irytuje? Co kochasz? Co chcesz osiągnąć w swoim widelcowym życiu? Wyobrażaj sobie przez kilka minut życie z perspektywy widelca czy innego martwego przedmiotu.


Ćwiczenia na wyobraźnie - kiedy potrzebuję wygenerować jakieś twory "na już"


Te ćwiczenia można oczywiście traktować też jak te z grupy wyżej, ale chciałam wam pokazać jak można jednocześnie ćwiczyć i wystawiać się na możliwość "stworzenia czegoś przypadkiem". W zależności od tego co potrzebujecie urodzić - można je zmodyfikować pod swój rodzaj działalności. Kiedyś pisałam fantastykę - oczywiście z moją sumiennością i "manią wielkości" (albo będzie milion wątków i bohaterów, albo wcale) nigdy nie doszło do jej wydania, ale mam teraz sporo ciekawych fragmentów i historię bazową, którą bardzo lubię i czasami sobie czytam. Ale do czego zmierzam - w momentach krytycznych robiłam sobie różne losowanki, czy wymyślanie fabuły za pomocą łączenia przypadkowych słów. Podobnie było w przypadku wymyślania nazw - zwykle ratowałam się tworzeniem neologizmów z połączeń przypadkowych słów, z racji że miały to być nazwy fantasy, bazowałam na językach skandynawskich, celtyckich, czy innego suahili. Czasami wychodziło z tego coś, co dawało mi świeży pogląd albo inspirację do pociągnięcia tematu. 


Ćwiczenie 7. Wypisz 5 kompletnie przypadkowych, niezwiązanych ze sobą słów na tą samą literę. Następnie napisz krótkie opowiadanie z ich udziałem. 

Najważniejsze, żeby te słowa były kompletnie różne - nie same rzeczowniki, niezbyt oczywiste.


Ćwiczenie 8. Wybierz kilka przypadkowych słów z pierwszej książki jaką masz pod ręką. Następnie wybierz 1 i wygeneruj najwięcej pomysłów na (tu w zależności od tego czym się zajmujesz) - tytułów na wpis, tytułów na opowiadanie czy dzieło sztuki, anegdotek, śmiesznych prawd objawionych, sucharów itp. z użyciem tego słowa. 

Mogą być zupełnie absurdalne, czasami w tym tkwi cała magia. Im więcej pomysłów tym lepiej. Następnie to samo zrób z pozostałymi wybranymi słowami.


Ćwiczenie 9. Tworzenie nazw z połączeń 2 wyrazów. 

Na pewno wiecie jak to działa, bo czasami takie twory powstają naturalnie. Np. słowa "kartofel" i "wieżowiec" mogą stworzyć "wieżofel" i "kartowiec". Jeśli tworzycie nazwy fantasy, nie tylko imiona, czy miejsca, ale także jakieś nieistniejące w naszym świecie pojęcia czy przedmioty, możecie bazować nie tylko na języku polskim. Jeśli potrzebujecie wymyślić sobie np. nazwę działalności, strony internetowej, produktu,  możecie wypisywać sobie kilka słów, które same w sobie opisują was i waszą działalność, i próbować łączyć je w taki sposób. To jest do zmodyfikowania pod własne potrzeby.


I ostatnie - najtrudniejsze :D


Ćwiczenie 10. Wymyśl własne ćwiczenie na wyobraźnię na podstawie tych, które widzisz wyżej. 

Jeśli takie ćwiczenia mają przynosić także skutek uboczny w postaci realnych tworów, to po prostu trzeba je trochę zmodyfikować pod siebie - to czym się zajmujemy, co chcemy tworzyć.

Jak rozwijać wyobraźnie? 


Możecie wybierać sobie ćwiczenia polegające na generowaniu treści z kilku wybranych elementów, albo wybierać 1 element i generować do niego jak największej ilości przykładowej treści. Jest mnóstwo sposobów na to jak rozwijać kreatywność i wyobraźnie, a przy okazji stwarzać możliwości tworzenia czegoś przypadkowo w tym procesie. A dodatkowo to bardzo często po prostu fajna zabawa, którą można wykorzystać w różnych sytuacjach.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger