marca 17, 2020

30 pomysłów jak przeżyć kwarantannę produktywnie i bez stresu

No cześć. Koronawirus nas uziemił i domyślam się, że nie tylko dla mnie było to na początku bardzo "hamujące". Przez brak kontaktów mam utrudnione działania z badaniami do magisterki, nie mogę w pełni pracować, zaoszczędzić tyle ile zaplanowałam, ani zaprosić nikogo na wino ;v

Chciałabym, żeby ten wpis był jednak trochę bardziej uniwersalny - żeby nie odnosił się jedynie do tego co robić w domu w czasie pandemii, ale także w innych sytuacjach nudy i braku pomysłów.


co robić w domu w czasie pandemii


Z wielkim stresem przyglądałam się liście zadań na marzec, ale w końcu zebrałam się za przeformułowanie jej i udało mi się znaleźć zastępcze zajęcia. Zależało mi na tym, żeby ten czas był spędzony bardziej produktywnie niż na Netflixie. Do moich zajęć, oprócz tych wymienionych niżej, należy jeszcze poprawianie tekstu magisterki, dorabianie na zdalnym zleceniu i nauka do egzaminu. Z drugiej strony daję sobie też chwilę wytchnienia i luzu - staram się nie działać pod presją, że MUSZĘ robić rzeczy, a raczej, że warto je robić.

Postanowiłam się podzielić resztą moich pomysłów, chętnie też poznam Wasze! :D


1. Zrób wiosenne przesadzanie, przycinanie i mycie badyli. Dorzuć do tego na przykład sadzenie ziół, robienie sadzonek, albo porozsadzaj pestki zjedzonych owoców. Jeśli nie masz jeszcze żadnych roślin, a marzy Ci się mały domowy ogród zaplanuj sobie jakie gatunki chcesz kupić, poszukaj lokalnych grup, w których można dostać rośliny, albo się nimi wymieniać. Poszukaj roślinnych inspiracji.

2. Zrób wielkie porządki. Ja zamierzam posprzątać w miejscach, które od dawna nie czuły na sobie szmaty i odkurzacza ;v Planuję też trochę "odkazić" dom, wygotować pościele i ręczniki, wyczyścić klamki.

3. Poszukaj jakiegoś ciekawego kursu przez internet, z dziedziny która Cię interesuje, albo w której chcesz się rozwijać. Nie musi to być nic super ambitnego, a choćby prosty kurs szydełkowania, robienia domowych kosmetyków, może seria jakichś ciekawych wykładów czeka gdzieś w internetach aż ją znajdziesz?

4. Zrób porządki w komputerze i telefonie. Nie chodzi mi oczywiście o dezynfekcje klawiatur (chociaż to zawsze warto robić xD), mam na myśli porządki w plikach, folderach, usuwanie nadmiaru niepotrzebnych screenów, zdjęć i aplikacji. Można do tego dodać np. czystki w znajomych na fb albo insta.

5. Nadrabiaj książki. Ja zawsze mam cały stosik, na który zwykle brak nie tyle czasu, co ochoty.

6. Zrób sobie muzyczne playlisty na różne okazje - do relaksu, do ćwiczeń, na imprezę.

7. Urządź mini spa. Ja ostatnio zrobiłam sobie dzień z henną

8. Ugotuj coś całkowicie nowego.

9. Jeśli masz zwierzęta, to się nimi zajmij. Wyczesywanko, kąpiel, pazurki, albo dłuższe spacery (oczywiście gdzieś na odludziu).

10. Jeśli masz dzieci, to się nimi zajmij. Wyczesywanko, kąpiel, pazurki, albo dłuższe spacery na odludziu. Dobra, przepraszam, nie mam dzieci, ale gdybym miała, to wykorzystałabym ten czas na nauczenie ich czegoś albo zorganizowanie zabaw w domu, na które wcześniej nie było czasu. Fajnym pomysłem byłoby urządzić jakieś kreatywne zabawy - odsyłam do wpisu o tym jak ćwiczyć wyobraźnię.

11. Jeśli obecna sytuacja z pandemią Cię stresuje, możesz sobie ulżyć spisując to co leży Ci na sercu. Zacznij prowadzić dziennik, we wpisie jak pisać pamiętnik dałam kilka wskazówek jak to robić dobrze.

12. Poczytaj o progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona i wypróbuj ją na sobie. To też może pomóc Ci, jeśli stresuje Cię obecna sytuacja.

13. Obejrzyj "Sex Education" na Netflixie, jeśli jeszcze tego nie znasz.

14. Zbierz rzeczy, które nie są Ci już potrzebne w jedno miejsce, a kiedy sytuacja się uspokoi sprzedaj je, wymień albo oddaj, np. na lokalnej grupie śmieciarkowej.

15. Znajdź fajny podcast, którego będziesz słuchać w tle podczas sprzątania i innych prac domowych.

16. Dołącz do lokalnej grupy "Widzialna ręka" na Facebooku. To super inicjatywna, która może pomóc Tobie albo innym w tym ciężkim okresie kwarantanny. Polega na tym, że można tam oferować albo prosić o pomoc z zakupami, wyprowadzaniem psa, albo dzielić się darmową wiedzą i usługami przez Internet.

17. Możesz też zorientować się czy w twojej okolicy nie mieszka ktoś, kto nie może sam zrobić sobie zakupów (osoby starsze, chore, whatever) i zaoferuj pomoc.

18. Zrób jakiś domowy kosmetyk z produktów, które akurat masz. To nie musi być nic skomplikowanego, wystarczy maseczka z produktów spożywczych. Po inspiracje odsyłam do kategorii DOMOWE KOSMETYKI.

19. Spróbuj pozbyć się jakiegoś szkodliwego nawyku. U mnie takim nawykiem jest picie herbat i ziół do posiłków, co może utrudniać wchłanianie składników odżywczych. Chciałabym zamiast tego pić wodę. Innymi takimi nawykami może być palenie, zbyt późne wstawanie, telewizja itp.

20. Pobierz jakąś aplikację do nauki języka obcego, którego chcesz się nauczyć i korzystaj z niej codziennie.

21. Zaplanuj sobie wyzwanie sportowe na każdy dzień kwarantanny. Nie musi to być morderczy trening, a choćby 20 minut dowolnego ruchu.

22. Jeśli nie masz czego oglądać, znajdź jakieś wartościowe kanały. Zapoznaj się z twórczością ludzi takich jak Arlena Witt, Dawid Myśliwiec, Kasia Gandor, Marcin Iwuć, Michał Szafrański. Polecam też kanały Okiem Chemika, Nauka to lubię, 7 metrów pod ziemią, Pink Candy, Imponderabilia, oraz kanał z wykładami Uniwersytetu SWPS. Telewizja naprawdę jest niepotrzebna i zjadająca czas, a w internetach jest mnóstwo ciekawych i przy okazji wartościowych treści, które sami możemy sobie wybierać.

23. Jeśli masz kota albo psa, zerknij na grupkę na fb "Barfne korepetycje". Pomyśl o wprowadzeniu barfa, albo zmianie karmy na lepszą. Możesz też zacząć od kategorii KOCIE SPRAWY.

24. Jeśli martwisz się, że nie możesz pracować, poszukaj pracy zdalnej. Jeśli to nie wychodzi, a umiesz pisać teksty, polecam stronę Goodcontent. Teraz raczej nie chce mi się tam zbyt często wchodzić, ale kiedyś dość sporo dorabiałam pisząc tam teksty na zlecenie.

25. Co można robić w domu z rodziną? Namów rodzinę na karty, planszówki albo inne gry jeśli nie macie w domu gotowców.

26. Jeśli szukasz też prostej rozrywki to polecam apki takie jak "Brain test" albo "Stump me". To takie gierki-łamigłówki, w których trzeba trochę pomyśleć i pokombinować, ale przy tym dobrze bawić.

27. Napisz wszystkim znajomym coś miłego.

28. Wykorzystaj sytuację, w której kupujemy tylko najpotrzebniejsze rzeczy, by zacząć prowadzić domowy budżet i spisywać wszystkie wydatki.

29. Poszukaj jakiegoś kanału ASMR i sprawdź czy umiesz się przy tym zrelaksować. Może to też pozwoli Ci się trochę uspokoić?

30. Zaplanuj sobie najbliższe 2 tygodnie. Możliwości jest tak dużo, że bez planu nie czułabym, że mam nad tym wszystkim kontrolę. Wolę widzieć co zrobiłam i odhaczać wykonane zadania.


To nie tyczy się tylko epidemii, ja sama czasami miewam problem z tym co robić w czasie wolnym, kiedy na horyzoncie nie widać żadnych ciekawych seriali.

A tak poza tym - nie róbcie zapasów jak na wojnę. W tłoku kolejek marketowych tymbardziej można się zarazić koronawirusem i nie tylko. Nie wychodźcie do sklepów po pierdoły, chyba że macie w pobliżu odludne miejsca gdzie można spacerować. I stosujcie się do reszty zaleceń, wtedy szybciej wrócimy do normalnego życia :>

Powodzenia i #staythefuckhome!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger