Ale teraz bez jaj - nie jestem jeszcze weteranem zero waste i staram się żyć bardziej eko, przy jednoczesnym poczuciu, że moje starania są tylko niewielką kropelką czystej wody w morzu, które dzienne zalewają tony odpadów produkowanych przez wielkie koncerny. Mam wątpliwości, czy starania pojedynczych jednostek mogą zmienić cokolwiek.
Mimo wszystko postanowiłam zrobić sobie własne przepisy - maseczka w płachcie diy może być alternatywą dla drogeryjnych masek i mam nadzieje, że skorzystacie z przepisu. Zapraszam.
Jak zrobić maseczkę w płachcie - materiały
Na grafice, która ostatnio Wam skleiłam, zaproponowałam gazę. Tym razem proponuję coś bardziej trwałego - stary podkoszulek. Na materiale narysowałam sobie mordkę, dziury na oczy i buzie, a następnie wycięłam. Myślę, że można poszaleć z materiałami (jak znajdziecie cieniutką mikrofibrę, to pewnie sprawdzi się jeszcze lepiej). Taką płachtę można sobie elegancko podszyć na końcach, żeby się nie strzępiły. Jest wielorazowa - po każdym zużyciu myjemy ją mydłem, albo wrzucamy do pralki. Cel jest taki, żeby nasza domowa maseczka w płachcie nie była utylizowana po każdym użyciu.Skład maski (wersja bogata):
- Hydrolat neroli - 30 ml
- Wodny macerat ze ślazu (kwiaty ślazu zalane chłodną wodą, macerat to odcedzony płyn po takim moczeniu przez około godzinę). - 100 ml
- Kwas hialuronowy - 5 ml
- Panthenol - 5 ml
- Gliceryna - 5 ml
- Witamina E - 10 kapsułek
- Olej z opuncji - 5 ml
- Olejek sandałowy - 10 kropli
- Ekstrakt ginko-biloba -10 kropli
- Ekstrakt z zielonej herbaty - 10 kropli
- Żel aloesowy - 5 ml
- Konserwant - ilość w zależności od rodzaju
Skład maski (wersja bieda)
- Napar z zielonej herbaty - 100 ml
- Olej jojoba - 5 ml
- Glutek lniany (rzadki) - 30 ml
- Gliceryna - 5 ml
- Kwas hialuronowy - 10 ml
- Witamina E - 10 kapsułek
- Olejek lawendowy - 10 kropli
- Konserwant - ilość w zależności od rodzaju
Domowa maseczka w płachcie - jak zrobić miksturę?
Odmierzamy wszystkie składniki w buteleczce. Witamine E oczywiście wyciskamy wcześniej z kapusłek. To całą filozofia. Przed użyciem, naszą materiałową płachtę będziemy nasączać produktem - wystarczy niewielka ilość, która zmoczy materiał. Maskę trzymamy na umytej twarzy około 30 minut. Produkt natomiast przechowujemy w lodówce. Jeśli chcecie zrobić wersję bez konserwantów, zróbcie połowę mniejsza ilość - przeżyje w lodówce około 3-5 dni.
Mam nadzieje, że przed świętami wyczarujecie jakieś maski. Są naprawdę genialne i bardziej ekologiczne, niż drogeryjne zamienniki.
Dziś podzieliłam się przepisem na to jak zrobić maseczkę w płachcie, na blogu jest też wpis z oddzielnym przepisem na płyn do takich masek. Tymczasem odsyłam też do najnowszych wpisów:
- Czy zwierze to dobry prezent?
- Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
- Czy zwierze to dobry prezent?
- Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza