listopada 12, 2018

Czy witamina E jest konserwantem?

Ten post musiał powstać, bo już któryś raz z rzędu odpowiadam na pytania pt. "ile witaminy E dodać, żeby mój krem/tonik/serum się nie zepsuły. Zerknęłam z ciekawości na kilka blogów, żeby sprawdzić czy już przestały powielać mity o działaniu konserwującym witaminy E. Niestety się zawiodłam - nadal możemy znaleźć tam takie informacje.

czy witamina e jest konserwantem?


Zacznijmy więc od początku - od tego, po co właściwie jest konserwant i konserwowanie. Otóż ma on służyć zapobieganiu rozwojowi drobnoustrojów w produkcie. Każdy kosmetyk, który będzie w sobie zawierał wodę, musi zostać zakonserwowany, bo takie środowisko jest wylęgarnią bakterii. Przez wodę, mam na myśli nie tylko czystą wodę, ale wszystkie płyny (a więc także różne hydrolaty, napary itp.) oraz inne półprodukty, zawierające w sobie wodę. A więc konserwowanie jest po to, żeby produkt nie został kolonią drobnoustrojów.

Witamina E nie zapobiega rozwojowi bakterii. Mylnie uznaje się ją jako naturalny konserwant z innego powodu - ponieważ jako antyoksydant ma zdolność zapobiegania/spowalniania jełczenia tłuszczów. Jełczenie nie jest jednak wywołane przez bakterie - to wynik między innymi utleniania się kwasów tłuszczowych lub hydrolizy wiązań estrowych. Efektem tego może być to, że olej zmienia smak i zapach, a także traci większość swoich właściwości. Psucie się oleju poprzez jełczenie, nie jest tym samym co psucie się kosmetyku poprzez rozwój bakterii, natomiast przeciwutleniacz taki jak witamina E, może spowolnić sam proces jełczenia, a nie powstawania nowej cywilizacji.

Podsumowując - witamina E NIE jest konserwantem i nie chroni przed rozwojem bakterii (nie konserwuje). Nie poradzi sobie z przedłużeniem życia kosmetyku, który ma w sobie wodę. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wzbogacać nią kosmetyki, albo używać jej jako środka przedłużającego żywotność kosmetyków złożonych jedynie z olejów (maceratów, masełek itp) lub samych olejów.

Mam nadzieje, że sprawa już jest jasna - możecie tą notkę podesłać komuś, kto chciał wykorzystać witaminę E do konserwowania mazideł. Może uratujemy trochę surowców przez koszem na śmieci! :D

Najnowsze wpisy:

- orientalny puder do mycia twarzy

- obecna pielęgnacja skóry i włosów

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger