listopada 19, 2018

Czy istnieje czarna henna?

Myślę, że ten post spokojnie można podsyłać świeżakom, lub ludziom, którzy zaliczyli jakąś włosową wtopę, a nie maja świadomości co tak naprawdę spowodowało ten efekt.

henna jakie kolory


Mowa tutaj o kolorze henny. Jak wiemy, henna bywa demonizowana szczególnie w środowisku fryzjerskim. Posądza ją się o niszczenie włosów, oblepianie ich oraz powszechnie wiadomo, że henna na rozjaśnianych włosach wyjdzie zielona. Henna niszczy włosy, henna daje kolor zielony, włosy wypadają przez hennę i w ogóle be. Niestety wszystkie te informacje to pospolity bullshit i już śpieszę z wyjaśnieniem.

Zacznijmy od najważniejszego.

NIE ISTNIEJE HENNA BRĄZOWA, HENNA CZARNA ANI HENNA BLOND.


Henna (lawsonia inermis) wydziela tylko rudy/czerwony barwnik - o jego dokładnym kolorze i zachowaniu decydują czynniki takie jak temperatura, ilość światła, okres żniw danej partii henny. Wszystkie produkty o nazwie "brązowa henna", "henna blond", "henna czarna do włosów" i tym podobne, to albo mieszanki henny i innych ziół, albo farby chemiczne z dodatkiem henny, albo o dziwo - farby chemiczne bez żadnej henny. To samo tyczy się produktów do farbowania brwi i rzęs - tak zwana czarna henna do brwi, to nic innego jak farba. 


Dlaczego to takie ważne? 

Po pierwsze - fajnie by było wiedzieć czego się używa, lub co się demonizuje. Mylne nazewnictwo produktów hennopodobnych lub farb spowodowało, że nieświadomi konsumenci mogą sobie wyrządzić niemałą krzywdę, a prawdziwa naturalna henna takich szkód nie wywoła.

Bardzo często spotykam się, szczególnie w internecie, z różnymi tekstami typu "henna zniszczyła mi włosy", "przez hennę jestem zielona". Czy henna jest szkodliwa? Nie! To wszystko wynik braku świadomości i używania mieszanek lub udawanych henn. 

Ludzie boją się henny. Może to i dobrze - więcej ziół dla nas. Nie każdy musi mieć ładne włosy :D


Jak wygląda sprawa z mieszankami?

Mieszanki są zazwyczaj bezpieczne - pod warunkiem, że mamy świadomość jaki efekt kolorystyczny spowodują i jak należy się potem z takimi włosami obchodzić.

Henna blond - zwykle to mieszanki z cassi lub senesu. Cassia jest mylnie nazywana także bezbarwną henną, jednak nie jest ani henną, ani nie jest bezbarwna. Cassia/senes/senna wydzielają złoty lub żółty barwnik, który nie jest widoczny na ciemniejszych włosach. Te zioła są bezpieczne, należy jednak uważać z koloryzowaniem nimi bardzo jasnych włosów - mogą dać efekt "żółci".

Henna brązowa/jasny brąz/ciemny brąz/orzechowy brąz etc. - to zwykle mieszanki henny z indygo. Indygo odpowiada za wszystkie szkody związane z rozjaśnianymi włosami, a za które winą obarczamy hennę. Jeśli na włosy rozjaśnione nałożymy coś, co zawiera indygo, włosy wyjdą zielone. To samo stanie się, gdy rozjaśnimy włosy, na których jest indygo. To bardzo ważne, by rozróżniać te dwie roślinki. Czysta henna bez indygo spokojnie może być wykorzystywana na rozjaśnianych włosach. 

Henna czarna - zwykle samo indygo, lub jakieś domieszki z niewielką ilością henny czy innych ziół. Kwestia zieleni - jak wyżej.


Gdzie kupić hennę?


Dość spory wybór mieszanek znajdziecie na przykład TUTAJ.


A produkty hennopodobne?

Do tej grupy zaliczam henny z domieszkami farb chemicznych i w sumie nie wiadomo czego jeszcze (Henna Eld, Venita, Banjaras itp). Wszystkie produkty, które nie są sproszkowane również powinny wydać wam się podejrzane. Oraz produkty do farbowania brwi tak jak pisałam wyżej - henna do brwi niewiele ma wspólnego z rudą henną. Czy to dobrze, że fryzjerzy demonizują hennę?

I tak i nie. Z jednej strony - to pewien bufor bezpieczeństwa dla nich oraz dla ich klientów, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jakiego produktu właściwie używali. Klientka powie, że użyła henny, bo nie zdaje sobie sprawy, że brązowa henna nie istnieje, a potem to fryzjer ma problem, bo włosy wyjdą zielone. Z drugiej strony, fryzjerzy sami często nie zdają sobie z tego sprawy i rozsiewają idiotyczne plotki o tym jak henna niszczy i oblepia (i prawdopodobnie wynika to z tego jak naoglądali się różnych nieciekawych skutków używania produktów udających hennę). Dlatego chyba warto uświadamiać ludzi, po obu stronach. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger