października 15, 2018

Mleko z kartonu, mleko bez laktozy i mleko jednorożców - dlaczego Twój kot wcale NIE chce pić mleka?

Odkąd pamiętam uczono mnie, że kotki lubią mleczko. Mleko wydaje się wręcz niezbędnym pokarmem dla każdego kota. Te mądrości, które wynieśliśmy z dzieciństwa, są niestety niesamowicie szkodliwe dla naszych zwierzaków i czuje się w obowiązku z tym walczyć.

Kiedy próbuje jakoś logicznie wytłumaczyć, jak to się stało, że ludzie zaczęli podawać mleko kotom, nie znajduje żadnego sensownego wyjaśnienia. Dlaczego to właśnie koty zapamiętaliśmy jako zwierzęta, które koniecznie muszą dostawać mleko, a nie na przykład psy?

Można powiedzieć, że przecież mleko kotom smakuje - czy już ten fakt nie wystarcza, by sądzić że mleko jest im potrzebne? A czy niemowlak, któremu smakują klocki, śmieci zebrane z podłogi i psia kupa, też ich pilnie potrzebuje w diecie?


"Kiedyś koty piły mleko i żyły"

No żyły. Bo mleko nie jest trucizną o natychmiastowym działaniu uśmiercającym. Pamiętamy jednak, jak żyły? Żyły głównie na dworze. Nie załatwiały się do kuwety, tylko za stodołą - a właściciel nie widział biegunki, którą miały po wypiciu mleczka. Zwykle zdychały, mając jedynie kilka lat, o czym też już się nie pamięta. I naprawdę, pojedyncze przypadki kota, który przeżył 15 lat na mleku niosą taką samą wartość badawczą jak brak zgonu u nałogowego palacza.

Dlaczego koty NIE mogą pić mleka?

  • Żaden dorosły ssak w naturze nie pije mleka - trąbie o tym na okrągło, ale czy widzieliście kiedyś wilka, rysia czy inne zwierze, które doi krowy? Bo ja nigdy. Żaden dorosły ssak, poza człowiekiem, nie pije mleka, tym bardziej innego gatunku!
  • Dorosłe koty nie trawią laktozy - Koty tracą zdolność trawienia laktozy, gdy zaczynają powoli przyjmować pokarm stały - więc już w wieku około 4-6 tygodni.
  • Mleko zawiera też kazeinę - śluzotwórcza, ciężkostrawna, upośledzająca zdolność wchłaniania substancji odżywczych - prosta droga do wzdęć, bólów brzucha i na przykład marskości wątroby, za sprawą obciążenia jej przez amoniak i inne uboczne produkty powstałe podczas trawienia kazeiny.
  • Mleko nie ma dla kota żadnych wartości odżywczych - żaden wapń i białko z mleka nie są kotu potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Czy kocięta mogą pić mleko?

Mogą. Mleko kociej matki, albo specjalne mleko zastępcze. Nie krowie, kozie czy inne. Po pierwsze, takie mleko nie jest wystarczająco tłuste, po drugie nadal ma kazeinę, po trzecie, jeśli będziecie mieć pecha i kociak dostanie biegunki, to może nawet nie przeżyć. Zamiast mleka, gdy liczy się czas, bezpieczniej jest podać chociażby tłustą śmietanę, albo najlepiej - papkę z surowego żółtka i smalcu.


A może mleko bez laktozy?

Nie! To mleko nadal ma kazeinę i nadal jest bezwartościowe. Nawet jeśli nie spowoduje biegunki, to nadal niesie ryzyko bólów brzucha, i poważniejszych chorób - otyłości, alergii, niewydolności organów.

Uświadamiajmy ludzi, że kot to nie śmietnik w który można wlewać mleko, resztki z obiadu i suche chrupki. To zwierze, które ma konkretne potrzeby żywieniowe - mięso. A do picia wystarczy mu w zupełności czysta woda. Zapraszam też do innych kocich wpisów na moim blogu:

- Czego nie powinien jeść kot?

- Dlaczego nie wypuszczam kota samopas?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger