lipca 26, 2018

Czy popularną roślinę doniczkową można wykorzystać kosmetycznie? - kilka ciekawostek na temat juki

Ten post być może wyda Wam się trochę śmieszny, ale okazuje się że juka domowa (juka ogrodowa to jeszcze coś innego), popularny badyl doniczkowy, który Wasza babcia ma w domu na 95%, można wykorzystać na wiele sposobów - zarówno kosmetycznie, jak i leczniczo. Kilka tygodni temu pokazywałam pierwsze testy zabaw z juką i czas wreszcie o niej napisać. Tu, gdzie juka jest tylko egzotyczną rośliną, postrzegamy ją jako ozdobę - a ozdoby nie są jadalne. Tymczasem spora część roślin doniczkowych ma jakieś właściwości lecznicze, nawet ich trucizny bywają pożyteczne w medycynie, ale jesteśmy tego nieświadomi. Zapraszam więc do mojego zbioru ciekawostek na temat juki, być może zaczerpniecie trochę dobra z tego niezbyt urodziwego badyla stojącego w kącie!

jukka mycie włosów

Saponiny - czy juka myje?

Saponiny mają różne właściwości medyczne, ale oprócz tego działają jak naturalne detergenty, o czym pisałam już co najmniej 100 razy, odsyłam do wielkiego spisu mycie włosów bez szamponu. Można jej więc użyć jako domowy szampon albo płyn do mycia twarzy i ciała. Ja pocięłam na kawałki dwa surowe liście juki i zalałam je wrzątkiem. Odstało to sobie aż przestygło i umyłam włosy tym płynem. Liście można też zmiksować i odsączyć przez gazę sok (chyba że macie blender, który zrobi z nich idealną papkę). Taką papką także można myć kudły albo skórę. Niżej podam dokładne przepisy na szampon.

Strasznie fajny efekt uzyskałam myjąc w ten sposób włosy po emulgowaniu (najpierw odżywka, potem mycie). Liście można oczywiście ususzyć - podejrzewam że wtedy samo przygotowanie naparu będzie przyjemniejsze. Mam wrażenie, że saponiny topornie wychodzą ze świeżych listków - nie mam jak tego sprawdzić, ale taki napar na przykład nie zmienia w ogóle koloru wody, jak to się zwykle dzieje w przypadku suszu. Wpis o tym jak suszyć zioła jest zaplanowany na późne lato, dlatego póki co powiem jedynie tyle, żeby raczej nie suszyć ich na słońcu, a w jakim wentylowanym ale suchym pomieszczeniu. Powinno się udać.

Resweratrol

To bardzo ciekawa substancja, która występuje jeszcze w winogronach, pożeczkach i w morwie. Badania wykazały, że ma właściwości kardioprotekcyjne, przeciwzapalne, antygrzybiczne, przeciwcukrzycowe i prawdopodobnie przeciwnowotworowe. Działa też profilaktycznie jeśli chodzi o przybieranie na wadze (badania na lemurach). Intrygujące jest, że ta substancja przedłużała w badaniach życie muszek owocówek, nicieni, drożdży, a także ryb i myszy.

Juka a dracena, jak odróżnić?

Wiele osób myli jukę z draceną szerokolistną - jeśli się jednak wpatrzycie, wyglądają zupełnie inaczej. Nie musicie się jednak obawiać jeśli je pomylicie - bo dracena również ma saponiny i myje. Niektóre gatunki zwierząt wcierają sobie jej liście w obolałe miejsca :D. Oczywiście jak ze wszystkim - róbcie testy skórne dla pewności.

Dracena ma bardziej pomarszczone liście, są także szersze i ciemniejsze niż u juki. Juka z kolei ma je trochę dłuższe i prostsze. Popularne są też juki "na pniu" - gruby ucięty konar z którego wyrastają listki. To ta sama roślina co na zdjęciu pierwszym, tylko wyrosła ze starego pnia (albo została jakoś w niego wszczepiona). Dla mnie różnica między juką a draceną jest dość mocno widoczna.


juka domowa czy jest trująca

Saponiny z roślin - czy juka jest trująca dla kotów?

Tak juka jest trująca dla kitku, jak jest z innymi zwierzakami, nie wiem. Na wszelki wypadek wspomnę, że saponiny działają toksycznie na koty dlatego jeśli koniecznie zależy Wam na trzymaniu takich badyli w domu przy kocie - pozbądźcie się dolnych liści u wyższej rośliny, żeby zwierzak nie miał do niej dostępu. Oczywiście w dużych dawkach są szkodliwe nawet dla ludzi (mówimy o stosowaniu wewnętrznym), ale biorąc pod uwagę, że codziennie jemy zboża i tym podobne, które też zawierają saponiny, to te dawki szkodliwe są dość duże.


Juka w kuchni

Na jakimś blogu (ups, nie mogę teraz znaleźć linka, jak ktoś kojarzy to piszcie do mnie) czytałam o pieczonych owocach juki i innych przysmakach. To raczej nierealny dla mnie przysmak, bo juka tu nie zaowocuje. W każdym razie owoce przypominają trochę jakieś ziemniako-podobne bulwy i prawdopodobnie mają podobną konsystencję. Autorka bloga najpierw je gotowała, potem blendowała a na końcu robiła z nich kotleciki.

Jak umyć włosy bez szamponu za pomocą juki - przepisy

#1 domowy szampon
 Mąkę żytnią rozrabiamy na ostudzonym naparze z juki, myjemy tak samo jak we wpisie mycie włosów mąką.

#2 domowy szampon
6 liści juki doprowadzamy do konsystencji pasty (blender, mikser) i wmasowujemy ją w skalp. Zmywamy tak jak szampon.


Mycie bez detergentów - inne


#3 Oczyszczająca maska do twarzy
Dwa liście juki blendujemy lub miksujemy, dodajemy odrobinę białej glinki żeby to zagęścić i nakładamy na kilka minut na twarz.

Odsyłam też do wpisu jak myć twarz glinką i mąką.

Moja juka została więc już trochę oskubana, planuję jednak zostawić ją w spokoju i poczekać z kolejnymi eksperymentami aż mnie przerośnie. Mam nadzieję, że wpis był przydatny :D


domowy szampon


juka domowa nawożenie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 gnome household , Blogger