stycznia 06, 2018

Jak zrobić las w słoiku - DIY

Las w słoiku to coś co uwielbiam mieć i robić. Miałam ich już sporo, z czego część potłukłam i wciąż mi mało. Dziś przybywam z tutorialem jak samemu zrobić las w słoiku.

Bardzo kręcą mnie kompozycje z wielu takich słoi ustawionych na takich gablotkach (link afiliacyjny). Planuję stworzyć coś w tym stylu, żeby wszystkie moje słoiki były w jednym miejscu i mały takie same warunki.

jak samemu zrobić las w słoiku


A więc mini lasy w szkle - zdaje sobie sprawę, że nie osiągnęłam jeszcze wystarczającego skilla, by konkurować w tej kwestii z ludźmi, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Ale jest to super zabawa, zarówno z samego tworzenia, i obserwowania jak nasz ekosystem sobie radzi. W ciągu roku stworzyłam ich tylko kilka, z czego dwa "umarły", być może przez to, że miały korkowe wieczka, a ja nie wiedziałam jak dbać o las w słoiku tak żeby przeżył. Po prostu wzięły i spleśniały. Później kupiłam całkowicie szklane słoje i lasy mają się dobrze (mają się dobrze dopóki znowu któregoś nie rozwale). Tak czy inaczej:

Jak zrobić las w słoiku? - potrzebne rzeczy


1. Słoik, butla, cokolwiek - byle miało zamknięcie
2. Ziemia, drenaż (np keramzyt)
3. Węgiel aktywny 
4. Rośliny - w szczególności mchy, pamiętajcie żeby brać je z miejsc, w których nie są mile widziane (np. budynki, szpary w chodniku, prywatne podwórka itp.)
5. W przypadku, gdy robicie las w naczyniu z wąską szyjką, np. w butli, przydadzą się jakieś podłużne narzędzia, szczypce, albo chociaż druty, którymi będziecie operować.jak samemu zrobić las w słoikuJak zrobić las w słoiku - instrukcja instalacji zielska w szkle:

1. Znajdź mchy i roślinki - nie szukaj dużych okazów nawet jeśli masz duże szkło - tracisz całą frajdę z obserwowania jak Twój las rośnie, poza tym roślina, która dotyka sufitu naczynia, wygląda średnio estetycznie. Ja staram się, by roślinki zawsze były co najmniej o połowę krótsze od słoja.

2. Do czystego słoika wsypujemy drenaż - np. trochę wymytego keramzytu, a następnie ziemię - niewiele, tyle by przykryła dno. Wsypujemy tam proszek z dwóch lub trzech kapsułek węgla aktywnego (albo 3 pokruszone tabletki) i mieszamy z ziemią. Węgiel będzie "oczyszczał" nasz ekosystem. Dobrze jest usypać ziemie nierówno - i na jednym boku stworzyć "górkę", żeby nie było tak nudno i zwyczajnie.

3. Ziemie trochę zwilżamy wodą i instalujemy w niej rośliny - najpierw wsadzamy rośliny pojedyncze, następnie ziemię przykrywamy kawałkami mchu. Potem dodatki - patyki, szyszki, żołędzie czy cokolwiek tam chcecie. 

4. Myjemy ścianki od wewnątrz - w praktyce robi się na nich niezły syf. Trzeba je albo opłukać malutkim strumieniem wody, by ziemia spłynęła, albo męczyć się ze szmatką. Dlatego warto w punkcie 3 zrosić ziemie w niewielkim stopniu, reszta wody będzie z płukania ścianek. Potem słoik zamykamy i skończone!


A jak dbać las w słoiku?


Las w słoiku diy to absolutnie bezobsługowa rzecz - przeżyje sobie kilka albo kilkanaście lat bez podlewania, ponieważ cała woda jest uwieziona wewnątrz słoika i nie ma jak uciec. Co ciekawe, w takim słoju doskonale radzą sobie wszelkie robaczki, które poukrywały się w skarbach przyrody (w jednym z moich słojów, który mam od lipca, żyje sobie dżdżownica Antek).

Na początku domowy las w szkle powinien być wietrzony chociaż raz dziennie - nie wiemy czy przypadkiem nie przesadziliśmy z wodą na początku, a jeśli będzie jej za dużo, to wszystko może zgnić.

Sama jeszcze nie miałam lasu, który żył 4 pory roku, więc nie mogłam sprawdzić czy to prawda, że one żyją zgodnie z rytmem natury - zrzucają liście na jesień, pączkują wiosną itp. ale podobno tak właśnie jest. Ważne jest jednak, by dbać o niego na samym początku - na przykład gdy widzimy ze na ściankach słoja stale skrapla się woda, to oznacza, że mamy jej tam za dużo, wtedy warto na kilka godzin otwierać słoik. Zwykle skrapla się też, gdy stoi w zbyć ciepłym miejscu lub na słońcu - w szczególności latem. Mówi się, że skraplanie powinno pojawiać się tylko o poranku, jako rosa, ale z tego co widzę po swoich - niekoniecznie. Nie trzymamy go w miejscu gdzie non stop jest ostre słońce, ale też nie powinien być w pomieszczeniu za ciemnym (np bez okien).

Mam nadzieje, że post was trochę zainspirował i udało mi się wyjaśnić jak wykonać las w słoiku, miłego dniaa!

Starsze wpisy:

- Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

- Jak zrobić domową maseczkę w płachcie?


las w słoiku jak dbać

las w szkle rośliny

las w szkle rośliny

las w słoiku diy
las w słoiku jak zrobić


jak samemu zrobić las w słoiku

las w słoiku jakie rośliny
jakie rośliny las w szkle

6 komentarzy:

 1. Fantastyczna sprawa! Muszę wygrzebać jakiś wielki słój i zrobię takie coś z dziećmi :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam takie kilka miesięcy temu jak prezentowali w któreś porannej telewizji. Mi akurat to sie nie podoba, ale mamie bardzo, prosiła żebym jej zrobiła...a ja zzapomniałąm:) Chyba na dzień babci z dziewczynami zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świat makro w wersji mikro - świetny pomysł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam lasy, a w życiu nie wpadłem na pomysł, by mieć jego fragment w domu! Super sprawa, prawie na pewno się na coś takiego zdecyduję, tym bardziej że coraz bardziej odczuwam brak akwarium - przez ponad 20 lat piastowałem kilka baniaków z wodą. ;)

  Pozdrawiam,
  D.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam DIY a las w butelce jest po prostu prze piękny, sama chciałbym zrobić.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 gnome household , Blogger