Metoda ta polega na myciu twarzy mieszanką glinek i mąk wymieszanych z wodą, ale oczywiście można wybrać tylko glinki lub mąki - ja od jakiegoś czasu testuję je na różne sposoby.
Jak zrobić puder do mycia twarzy diy - składniki
Puder do mycia twarzy - wersja pierwsza
- biała glinka
- mąka owsiana
Puder do mycia twarzy - wersja druga
Jeśli nie macie mąki owsianej, możecie użyć na przykład z ciecierzycy. Również nie potrzeba tu więcej, by puder dobrze domył twarz.
- biała glinka
- mąka z ciecierzycy
Puder do mycia twarzy mocno oczyszczający - wersja trzecia
- biała glinka
- mąka owsiana
- otręby lub płatki owsiane
- 3 kapsułki węgla aktywnego
Składniki mieszamy w proporcji 1:1 i wrzucamy do wygodnego pudełeczka. Używanie takiego pudru jest banalnie proste - nabieramy ilość odpowiadającą mniej więcej pół łyżeczki, mieszamy z wodą lub hydrolatem i rozprowadzamy po twarzy, wykonując delikatny masaż przez co najmniej minutę.
Po takim myciu nie ma dużej potrzeby tonizować twarzy, gdyż mieszanka nie zawiera detergentów, a tym samym nie zaburza ph skóry (chociaż sama woda z kranu może to zrobić). Możecie odczuwać lekkie ściągnięcie skóry, szczególnie w wariancie trzecim, bo puder zmywa z niej sebum.
Trzeci przepis na puder myjący wykorzystuję dużo rzadziej - zwykle dodaje też trochę cukru lub soli i wówczas jest to dla mnie alternatywa dla peelingu. Bardzo często jest to dla mnie baza do maseczek - do łyżeczki mieszanki ląduje jakiś olej, algi, macerat, żel aloesowy lub kwas hialuronowy, a także trochę wody lub hydrolatu. Natomiast pierwszej mieszanki używam codziennie, zamiennie z żelem myjącym z Vianka, bo inaczej nigdy go nie skończę :D
Efekty pudru myjącego do twarzy
Przede wszystkim są bardzo delikatne i można ich spokojnie używać rano i wieczorem. Nie zawierają chemicznych detergentów, nie podrażniają, w dodatku glinka oraz mąki mają szereg właściwości, które przysłużą się skórze. Takie pudry są dość trwałe - jako że mieszanka jest sucha, nie ma potrzeby jej niczym konserwować i będziemy jej spokojnie używać przez dłuższy czas.
Możecie oczywiście eksperymentować z rodzajami glinek, jednak to właśnie biała nadaje się do tego najlepiej, gdyż działa delikatniej niż glinka zielona czy czerwona. Tamtych z pewnością nie używałabym codziennie.
Natomiast jeśli chodzi o mąkę, macie tu pełną dowolność. Nie polecałabym chyba tylko zwykłej mąki pszennej do wypieków, bo dla mnie jest ona bezwartościowa i generalnie staram się ją ograniczać jeśli to możliwe. Jest mnóstwo rodzajów mąk, które jeszcze z pewnością przetestuję - warto wypróbować mąkę żytnią, ryżową, gryczaną czy kokosową.
Dlatego jeśli Wasza skóra nie toleruje absolutnie żadnych detergentów, naturalnych mydeł (które i tak zaburzają ph, bo są zasadowe) i jesteście zbyt leniwe, by myć twarz metodą OCM, polecam zrobić własny puder myjący diy.
I na koniec, zapraszam serdecznie do naszej Grupy kosmetycznej - tam dyskutujemy o naturalnych kosmetykach oraz o tworzeniu domowych ;>
świetne są te przepisy! Muszę koniecznie wypróbować, bo myślę zę moja cera mi za to podziękuje :)
OdpowiedzUsuńNie słyszałam wcześniej o takim rozwiązaniu, bardzo dobry i bezpieczny dla skóry pomysł na pielęgnację!
OdpowiedzUsuńBardzo chę☺tnie wypróbuję :)
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten pomysł. Chyba w ogóle przerzucę się na naturalną kosmetykę.
OdpowiedzUsuń