maja 13, 2017

Kilka porad jak przetrwać sesję

Jeśli tu trafiłeś, prawdopodobnie szukasz pomocy w przetrwaniu sesji. Nie ma niestety prostego lekarstwa, który wyleczy sesję. Trzeba ją przeżyć i wrócić do żywych. Nie ma rady - materiał trzeba wkuć, projekty pooddawać, a egzaminy zaliczyć. W związku z tym, że powoli zaczyna się moja czwarta sesja, chciałam się podzielić własnymi sposobami, które bardzo mi pomagają - nie tylko we wkuwaniu, ale w nie zwariowaniu od nadmiaru obowiązków. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej długoterminowym działaniu, zerknij do wpisu o tym jak poprawić pamięć i koncentrację.
Wstawanie o 5 rano
Bardzo bym chciała nauczyć się wstawać o 5 rano przez cały rok, niestety działa to tylko podczas sesji. Każda sesja wygląda w ten sam sposób - wstaje o 5, maksymalnie o 5.30 i siadam do pracy. Gdy kończy się rok, oprócz egzaminów jest też masa projektów i prac do oddania, a na wszystko jest niewiele czasu. Kończy się leniuchowanie, o którym pisałam tutaj.

Jest spora różnica między wstaniem o 5 rano, a na przykład o 10 - to aż 5 godzin, które mogę przeznaczyć na naukę.

Dawniej po prostu zarywałam nocki, ale nie potrafię się uczyć w nocy. Nawet nie chce mi się spać, ale po prostu mam dość pracy. Większość studentów czasami w ogóle nie śpi w nocy, ale nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania - na egzamin wole iść wypoczęta. Wypróbujcie ten sposób, być może okaże się bardziej korzystny niż nocne kucie.Yerba mate


Yerba mate pobudza mnie do działania. Przed sesją świeży zapas obowiązkowy. Jakby się zastanowić, to dziennie wypijam wówczas około 2546281635 szklanek (no ok, co najmniej 8). Wole nie truć się energolami. Yerba zamiast kawy też jest dla mnie lepsza, bo tej drugiej zwyczajnie nie lubię.
Czy planowanie ma sens?


To niesamowite, że tylko podczas sesji lub innych sytuacji, które wymagają ode mnie działania, potrafię sobie pisać plany, które działają. Tylko wtedy jestem na tyle zmotywowana, żeby się tych planów trzymać. A plany jakie robię na sesji potrafią być cholernie szczegółowe - co do minuty mam wypisane co w tym czasie robię (to trochę zabawne, bo moje ulubione zawierają nawet wypisane 3 minuty na siku :D ). Rozpisuje dokładnie wszystko, dbając o to, by bardzo często wymieniać materiał, którego się uczę. Zwykle 30 minut poświęcam na jedną rzecz, a potem odkładam to w cholerę i zabieram się za coś innego. Potem do tego wracam i tak cały dzień.

Spędzanie kilku godzin pod rząd nad tym samym materiałem trochę kaleczy naukę - zapewniajmy sobie zmienne bodźce, żeby lepiej zapamiętywać. Uczcie się zamiennie.8 godzin snu to mit?


Student, który czasem śpi, to pipa, a nie student. Prawda?

Wstaje o 5, kładę się o mniej więcej 23 lub czasem później. To daje około 5 godzin snu. Uważam, że to za mało. Co drugą, albo trzecią nockę daje sobie 2 -3 godziny snu więcej. Dodatkowo moje dziennie plany zawierają także czas krótkich drzemek - 2 drzemki po 30 minut. Dłuższych nie polecam, bo zaśniecie na dobre ;v Wyjątkiem są noce przed egzaminem - wtedy śpię jak najdłużej.

Jeśli jednak jest możliwość, najlepiej spać 7-8 h. Wtedy mózg ma szansę się zregenerować, dotlenić i pracować na pełnych obrotach. Kiedy przez kilka dni z rzędu nie śpię tyle ile powinnam, zwykle łapie mnie jakaś choroba.
Przekąski w ciągu dniaNa sesje zawsze wyposażam się w wór orzechów i pestek dyni. Podjadam je sobie w przerwach między nauką - orzechy (w ogóle nasiona) zawierają dużo magnezu i kwasów omega. Poprawiają koncentrację i zapamiętywanie. Staram się coś podjadać co pół godziny - godzinę, żeby utrzymać poziom glukozy we krwi.Zmiana warunków


Bardzo ważne jest, by uczyć się, zapewniając sobie większą różnorodność bodźców. Zamiast siedzieć kilka godzin przy biurku nad tą samą książką, zmieniam pomieszczenia, uczę się stojąc, leżąc, chodząc, zmieniam miejsca siedzenia i jak w punkcie 3 - zmieniam materiał.

To samo tyczy się różnorodności stylu nauki - pomagam sobie kolorowymi kredkami, robię rysunki, tabelki, wykresy.Techniki relaksacyjne


Tak wiem - relaks w czasie sesji bywa pojęciem abstrakcyjnym, ale mimo wszystko warto go sobie "wepchnąć" w grafik. U mnie to się zwykle przejawia dozwolonymi dwoma meczami w Lola, albo dłuższą kąpielą z olejkami eterycznymi. Staram się wtedy całkowicie odłączyć mózg od nauki - nie powtarzam nic, rzucam to w cholerę i zajmuję się sobą.jak wzmocnić pamięć i koncentrację

22 komentarze:

 1. Jezusicku, 5 rano??? Toż to jakaś chińska tortura. Sen to podstawa podczas sesji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wypracowałam sobie wstawanie o 7 i wstaję tak zawsze :) 5 u mnie się nie sprawdza, bo gdy chce mi się spać, to nie myślę, więc cały dzień jestem mało efektywna. Ale yerba i dobry plan to podstawa! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem w stanie wytłumaczyć jak dajesz radę spać tak mało i efektywnie się uczyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zarywam nocek i robię drzemki :) tak wcześnie pracuje mi się najlepiej - jest cisza, mam świeży umysł. W nocy mój umysł wysiada. Niektórzy studenci w ogóle nie śpią w niektóre noce ;v

   Usuń
 4. Ja już na szczęście mam to za sobą :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Doskonale pamiętam ten pot i łzy wylane na sesjach... Czasami 4h sny były bardziej efektywne niż 8h :-D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nigdy nie miałam większych problemów z przetrwaniem sesji. Z wielu egzaminów byłam zwalniana, ale nawet jeśli musiałam brać w nich udział to podchodziłam do nich raczej na luzie. Zawsze się udawało. Jestem osobą, która przez całe 5 lat studiów nie miała ani jednej poprawki, więc prawdziwym studentem nie da się mnie nazwać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do studiów jeszcze mi daleko, ale warto korzystać z doświadczenia innych. Pomysłowy post!
  Pozdrawiam
  Kaktusowy Sad

  OdpowiedzUsuń
 8. Studia skończyłam kilka lat temu, ale pamiętam że też nie szła mi nauka w nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jarowniez to przezylam, najwazniejsze to planowanie. Wtedy jest czas na wszystko inne rowniez ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobry plan, relaks, nie wszystko na raz, skupienie się, pozbycie się czaso - złodziei i sesja nie jest taka straszna :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ej no, sesja to nie wojna... Trochę mnie bawi to wszystko :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj dawno dawno temu to było ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. my byśmy polecili do tego świeże soki - dodają więcej energii niż kawa i nie usypiają po 2-3 godzinach jak energetyki ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że rady do wykorzystania nie tylko podczas sesji, ale każdej codziennej pracy. Dziękuję za dawkę motywacji i chęci do działania ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piąta rano to dobra godzina to aktywność intelektualną - zakładając, że poszło się spać odpowiednio wcześnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Sesja przede mną :D Plan już rozpisany, motywacja jest, o 5 rano i tak zawsze wstaje ;D musi się udać! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Teraz nadchodzi moja rowniez 4 sesja. Nigdy nie mialam az tak radykalnego planu, ale miglby byc taki przydatny :) dobry wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Teraz nadchodzi moja rowniez 4 sesja. Nigdy nie mialam az tak radykalnego planu, ale miglby byc taki przydatny :) dobry wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja jakoś nigdy nie miałam z tym problemu, sesja to sesja, kilka imprez mniej i żyje się dalej :P

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 gnome household , Blogger