stycznia 06, 2018

Jak stworzyć las w szkle - DIY

Leśne szkła to od jakiegoś czasu moje ulubione ozdoby. Miałam ich już sporo, z czego część potłukłam i wciąż mi mało. Dziś przybywam z tutorialem!


A więc lasy w szkle - zdaje sobie sprawę, że nie osiągnęłam jeszcze wystarczającego skilla, by konkurować w tej kwestii z ludźmi, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Ale jest to super zabawa, zarówno z samego tworzenia, i obserwowania jak nasz ekosystem sobie radzi. W ciągu roku stworzyłam ich tylko kilka, z czego dwa "umarły", być może przez to, że miały korkowe wieczka. Po prostu wzięły i spleśniały. Później kupiłam całkowicie szklane słoje i lasy mają się dobrze (mają się dobrze dopóki znowu któregoś nie rozwale). Tak czy inaczej:Czego potrzebujemy?

1. Słoik, butla, cokolwiek - byle miało zamknięcie
2. Ziemia
3. Węgiel aktywny 
4. Skarby lasu - w szczególności mchy
5. W przypadku, gdy robicie las w naczyniu z wąską szyjką, np. w butli, przydadzą się jakieś podłużne narzędzia, szczypce, albo chociaż druty, którymi będziecie operować.

SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA INSTALACJI ZIELSKA W SZKLE:

1. Idź do lasu po mchy i roślinki - nie szukaj dużych okazów nawet jeśli masz duże szkło - tracisz całą frajdę z obserwowania jak Twój las rośnie, poza tym roślina, która dotyka sufitu naczynia, wygląda średnio estetycznie. Ja staram się, by roślinki zawsze były co najmniej o połowę krótsze od słoja.

2. Do czystego słoika wsypujemy ziemię - niewiele, tyle by przykryła dno. Wsypujemy tam proszek z dwóch lub trzech kapsułek węgla aktywnego (albo 3 pokruszone tabletki) i mieszamy z ziemią. Węgiel będzie "oczyszczał" nasz ekosystem. Dobrze jest usypać ziemie nierówno - i na jednym boku stworzyć "górkę", żeby nie było tak nudno i zwyczajnie.

3. Ziemie trochę zwilżamy wodą i instalujemy w niej rośliny - najpierw wsadzamy rośliny pojedyncze, następnie ziemię przykrywamy kawałkami mchu. Potem dodatki - patyki, szyszki, żołędzie czy cokolwiek tam chcecie. 

4. Myjemy ścianki od wewnątrz - w praktyce robi się na nich niezły syf. Trzeba je albo opłukać malutkim strumieniem wody, by ziemia spłynęła, albo męczyć się ze szmatką. Dlatego warto w punkcie 3 zrosić ziemie w niewielkim stopniu, reszta wody będzie z płukania ścianek. Potem słoik zamykamy i skończone!A jak dbać o taki słoik?


Jest to absolutnie bezobsługowa rzecz - przeżyje sobie kilka albo kilkanaście lat bez podlewania, ponieważ cała woda jest uwieziona wewnątrz słoika i nie ma jak uciec. Co ciekawe, w takim słoju doskonale radzą sobie wszelkie robaczki, które poukrywały się w skarbach przyniesionych z lasu (w jednym z moich słojów, który mam od lipca, żyje sobie dżdżownica Antek). 
Sama jeszcze nie miałam lasu, który żył 4 pory roku, więc nie mogłam sprawdzić czy to prawda, że one żyją zgodnie z rytmem natury - zrzucają liście na jesień, pączkują wiosną itp. ale podobno tak właśnie jest. Ważne jest jednak, by dbać o niego na samym początku - na przykład gdy widzimy ze na ściankach słoja stale skrapla się woda, to oznacza, że mamy jej tam za dużo, wtedy warto na kilka godzin otwierać słoik. Zwykle skrapla się też, gdy stoi w zbyć ciepłym miejscu lub na słońcu - w szczególności latem. Mówi się, że skraplanie powinno pojawiać się tylko o poranku, jako rosa, ale z tego co widzę po swoich - niekoniecznie.

Mam nadzieje, że post was trochę zainspirował, miłego dnioszkaaa!


6 komentarzy:

 1. Fantastyczna sprawa! Muszę wygrzebać jakiś wielki słój i zrobię takie coś z dziećmi :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam takie kilka miesięcy temu jak prezentowali w któreś porannej telewizji. Mi akurat to sie nie podoba, ale mamie bardzo, prosiła żebym jej zrobiła...a ja zzapomniałąm:) Chyba na dzień babci z dziewczynami zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świat makro w wersji mikro - świetny pomysł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam lasy, a w życiu nie wpadłem na pomysł, by mieć jego fragment w domu! Super sprawa, prawie na pewno się na coś takiego zdecyduję, tym bardziej że coraz bardziej odczuwam brak akwarium - przez ponad 20 lat piastowałem kilka baniaków z wodą. ;)

  Pozdrawiam,
  D.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam DIY a las w butelce jest po prostu prze piękny, sama chciałbym zrobić.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 gnome household , Blogger